راهنمای کار با پلتفرم ویکی‌ آرک

پنل کاربری ویکی آرک به شما این امکان را می‌دهد تا هم به عنوان کارفرما بتوانید پروژه خود را جهت واگذاری برونسپاری به صورت رایگان ایجاد کنید و هم به عنوان پیمانکار(مجری کار)، پروژه‌های مرتبط با مهارت خود را انجام دهید.


جهت دریافت پروژه برای انجام می‌بایست ابتدا در منوی سمت راست پنل کاربری گزینه "ویرایش پروفایل" کلیک کرده سپس در سربرگ "مهارت‌ها" تخصص خود را تیک زده سپس حتماً ذخیره کنید تا پروژه‌های مرتبط با مهارت خود را در پنل کاربری و ایمیل خود دریافت کنید.


اگر قصد واگذاری و برونسپاری پروژه برای انجام آن را دارید، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه "ایجاد پروژه" در پنل کاربری، نسبت به ثبت و ایجاد رایگان پروژه اقدام کنید و . پروژه ایجاد شده شما حداکثر تا دو هفته برای پیمانکاران قابل مشاهده و دریافت پیشنهاد کار است


در صفحه ایجاد پروژه یکی از خدمات ویکی آرک را به عنوان "موضوع پروژه" انتخاب کرده سپس "نام پروژه" (مثلاً مدلسازی ساختمان) را وارد کرده و مهارت مورد نیاز جهت انجام کار را (نرم‌افزار مورد نیاز برای انجام پروژه مثلاً رویت) را انتخاب نمایید.

برای نوشتن "توضیحات پروژه" ابتدا درخواست های مورد نیاز برای انجام پروژه خود را به شکل کامل شرح سپس موارد مورد نیاز برای انجام و شکل نهایی درخواستی برای دریافت آن را توضیح دهید چرا که پیمانکاران ابتدا توضیحات شما را مطالعه سپس نسبت به آن اطلاعات، هزینه، کیفیت و مدت زمان انجام کار را پیشنهاد می‌کنند.
پس از نوشتن توضیحات، بازه حداقل و حداکثر بودجه ممکن برای پرداخت جهت انجام کار پروژه را مشخص کنید.(پیمانکاران عمدتاً بسته به این بازه قیمتی دریافتی و صرفه اقتصادی کار برای کارفرما پیشنهاد انجام کار ارسال می‌کنند)
در صورتی که پروژه شما مدارک پیش نیازی برای انجام دارد یا نیاز به ارائه تصویر یا فایلی برای ارائه توضیحات کامل تر برای پروژه را دارید، می‌توانید با گزینه "ضمیمه نمودن فایل" یک فایل زیپ شده شامل مدارک موجود از پروژه را اضافه کنید.

پس از ایجاد پروژه و تائید آن، پروژه برای پیمانکاران متخصص انجام آن، ارسال خواهد شد.

تا قبل از تایید پروژه می‌توان پروژه را در بخش "فعالیت‌های من"، سربرگ کارفرما، "پروژه‌های در حال انتظار" مشاهده و ویرایش کرد.

پروژه برای تمامی پیمانکارهایی که مهارت‌ مورد نیاز برای انجام آن را دارند ارسال می‌گردد تا ضمن بررسی کار، پیشنهادهایی برای انجام آن ارسال کنند. 


پیشنهادهای ارسالی برای پروژه در منوی سمت راست "فعالیت های من" سربرگ "پروژه های در حال انتظار" قابل مشاهده است. هر پیشنهاد شامل توضیحات انجام کار، مبلغ پیشنهادی و مدت زمان مورد نیاز برای انجام و تحویل پروژه است که می‌توان نسبت به هرکدام با کارفرما گفتگو و طبق گفتگوها در مورد هزینه، مدت زمان و نحوه انجام کار توافق کرد و در صورت نیاز تا قبل از شروع کار آن پیشنهاد را ویرایش کرد.
نکته مهم: لطفاً به پیشنهادهای دریافت شده را با دقت بررسی فرمایید چرا که مبلغ و مدت زمان ارسالی در پیشنهاد انجام پیمانکار پس از تایید کارفرما ملاک توافق پروژه است و پس از انتخاب آن، پیشنهاد قابل ویرایش یا اصلاح و تغییر نمی‌باشد.

  • نحوه ارتقا پروژه

در صورتی که پیشنهادهای ارسال شده برای پروژه محدود، مناسب و یا مورد انتظار و دلخواه کارفرما نبود می‌توانید در بخش "میزکار" پروژه سربرگ "ارتقاء پروژه" نسبت به ایجاد تغییرات در نمایش پروژه برای پیمانکاران در لیست پروژه‌های فعال اقدام کنید.

  • تخلف در ارسال پیشنهاد

ارسال موارد تخلف در پیشنهاد انجام کار شامل شماره تماس، آدرس و یا آی دی شبکه های اجتماعی ممنوع نمی‌باشد ولی در صورت انجام آن و ارتباط خارج از پلتفرم ویکی آرک، عواقب هرگونه مسئله‌ ناخوشایندی در طول انجام کار پروژه اعم از عدم انجام جزئی یا کلی کار و پرداختی های مبلغ پروژه یا اختلاف در نحوه انجام کار و تحویل به موقع و صحیح مدارک یا اشکالی در پروژه انجام شده و سایر مسائل مربوطه، بر عهده طرفین می باشد و هیچگونه مسئولیتی در قبال هر مرحله از کار با پلتفرم ویکی آرک وجود نداشته و ما تعهدی در قبال انجام پروژه شما نسبت به طرفیت پروژه نخواهیم داشت.


پس از انتخاب پیشنهاد انجام کار، کارفرما ملزم به پرداخت نیمی از مبلغ پیشنهادی پیمانکار پروژه، قبل از شروع کار در سیستم پرداخت امن دو مرحله ای(پرداخت امن چیست؟) خود می‌باشد که این مبلغ به صورت "امن شده" به منظور ضمانت و اطمینان از انجام درست کار نزد ما امانت می‌ماند و تنها زمانی به حساب پیمانکار منتقل شده که کارفرما با دریافت و اعلام رضایت از پروژه انجام شده یا به اختیار خود در هر مرحله از کار، شخصاً مبلغ امن شده را برای پیمانکار "آزاد" کند. در صورت عدم آزاد کردن مبالغ پروژه، پرداخت های امن شده دو روز پس از اتمام پروژه، خودکار برای پیمانکار پروژه آزاد خواهد شد. 

پیمانکاران باید توجه داشته باشند که پس از انتخاب پیشنهادشان توسط کارفرما، می بایست با کلیک بر روی عنوان پروژه مورد نظر در "لیست پروژه های فعال" سپس زدن دکمه "قبول انجام کار" در همان صفحه توضیحات پروژه با تایید شروع کار، انجام پروژه را شروع کند.


لازم به ذکر است کارفرما در زمان انتخاب پیمانکار، نمی از هزینه توافقی پروژه را به عنوان ضمانت نزد ویکی آرک امن می‌کند و در زمان دریافت پروژه نیز نیمه دیگر مبلغ پروژه را امن می‌نمایند(پرداخت امن چیست؟) تا امکان دانلود فایل‌های انجام شده پروژه را داشته باشد.


در پرداخت دوم و نهایی کارفرما، نیم دوم هزینه پروژه همراه با پورسانت ویکی آرک (نصف تعرفه خدمت مورد استفاده) از وی دریافت می‌گردد سپس زمان آزاد کردن مبلغ پروژه توسط کارفرما یا آزاد شدن خودکار آن بعد از پایان دو روز از کار (در صورت عدم وجود اختلاف)، کل مبلغ پروژه با کسر نیم دیگر تعرفه خدمت ویکی آرک به حساب پیمانکار پروژه انتقال می‌یابد و امکان واریز وجه دریافتی در حساب کاربری به حساب بانکی وی (شماره کارت وارد شده در امور مالی) در قسمت مالی بخش درخواست برداشت، در هر لحظه و در تمامی روزهای هفته امکان پذیر و قابل انتقال است.


پیمانکار پس از انجام پروژه، فایل های انجام شده پروژه را در قسمت "فایل های ارسالی پروژه" آپلود می‌کند و پس از آن با یکبار رفرش صفحه و با کلیک بر روی دکمه "عملیات" نسبت به تغییر وضعیت پروژه به "انجام شد" اقدام می‌فرماید، همچنین کارفرما پس از دانلود فایل‌های پروژه در انتهای صفحه میزکار و در صورت رضایت از پروژه انجام شده با کلیک بر روی دکمه "عملیات" گزینه "تائید انجام کار" رضایت خود را نسبت به کار پروژه اعلام می‌دارد.


پس از ارسال فایل‌ها توسط پیمانکار و کلیک بر روی گزینه "انجام شد"، کارفرما نیز می‌بایست برای دانلود فایل‌های پروژه انجام شده توسط پیمانکار نسبت به پرداخت مابقی هزینه پروژه اقدام نماید و مابقی مبلغ پروژه را پرداخت امن کند تا بتواند فایل‌های ارسالی را دانلود کند )در صورتی که نصف دیگر مبلغ پروژه "امن" نباشد، امکان دانلود فایل برای کارفرما وجود ندارد) همچنین پس از دانلود با کلیک بر روی دکمه "عملیات" گزینه "تایید انجام کار" اتمام کار و رضایت خود را از انجام پروژه اعلام می نماید. )توجه کنید فایل های  پروژه پس از دو هفته از روی سرور سایت حذف می‌گردد و امکان بازیابی فایل‌ها دیگر میسر نمی باشد(

  • عدم رضایت از کار و نحوه اعتراض

در صورتی که پیمانکار و یا کارفرما نسبت به نحوه انجام کار یا مشکلی در انجام پروژه اعتراضی داشته باشند، می توانند با کلیک بر روی دکمه "عملیات" گزینه "ایجاد اختلاف" را کلیک نموده و با شرح دلایل اعتراض و مشکل خود، موضوع را به همکاران ما اطلاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل و رضایت کاربران اقدام شود.


  • رفع موضوع ایجاد اختلاف

همکاران ما در ویکی آرک با بررسی دقیق پروژه، گفتگوها و فایل‌های ارسالی بین دو طرف همچنین مطالبات کارفرما در شرح پروژه و توافقات صورت گرفته در گفتگو برای انجام و انتخاب پیشنهاد پروژه، اقدام به صدور رای خود می کنند و در صورت درخواست بازگشت وجه از هر یک از طرفین، با رای تیم داوران متخصص پروژه در ویکی آرک، قسمتی یا تمام مبالغ پروژه (در صورتی که از قبل توسط کارفرما آزاد نشده باشد) از حساب کاربر خاطی برداشت شده و به حساب کاربر دیگر منتقل می‌شود و تمامی حقوق کاربران نزد ما محفوظ است و تمامی کاربران عزیز و گرامی ویکی آرک حقوق برابر، عادلانه و منصافانه ای نزد ما دارند.

با سپاس از همراهی شما همکار عزیز