راهنمای کار با پلتفرم ویکی‌آرک


 • ثبت نام
پنل کاربری ویکی آرک به شما این اختیار را می دهد تا هم به عنوان کارفرما بتوانید پروژه ایجاد کنید و هم به عنوان پیمانکار(مجری) پروژه‌های مرتبط با مهارت خود را انجام دهید.


 • پیمانکاران (کاربرانی که پروژه برای انجام می خواهند)

پیش از انجام پروژه می‌بایست در منوی سمت راست پنل کاربری گزینه "ویرایش پروفایل" کلیک کرده سپس در سربرگ "مهارت‌ها" تخصص خود را تیک زده سپس ذخیره نمایید تا پروژه‌های مرتبط با مهارت خود را در پنل کاربری و ایمیل خود دریافت کنید.


 • کارفرمایان (کاربرانی که پروژه برای برونسپاری و واگذاری برای انجام دارند)

اگر درخواست واگذاری پروژه برای انجام دارید می‌توانید با کلیک بر روی گزینه "ایجاد پروژه" در پنل کاربری نسبت به ایجاد پروژه اقدام فرمایید.


 • نحوه ایجاد پروژه (واگذاری پروژه برای انجام)

در صفحه ایجاد پروژه یکی از خدمات سایت را به عنوان "موضوع پروژه" انتخاب کرده سپس "نام پروژه" (اسم پروژه خود را مثلا مدلسازی ساختمان) را وارد کرده و مهارت مورد نیاز (شامل اسم نرم‌افزار دلخواه برای انجام پروژه در آن مثلا رویت) را انتخاب نمایید.

برای نوشتن "توضیحات پروژه" ابتدا پروژه را به شکل کامل معرفی سپس موارد مورد نیاز برای تحویل را توضیح دهید چرا که پیمانکاران ابتدا توضیحات شما را مطالعه سپس نسبت به آن، مبلغ و مدت زمان پیشنهادی خود را ارسال می‌کنند.
پس از نوشتن توضیحات، بازه حداقل و حداکثر بودجه پروژه را مشخص کنید.(پیمانکاران در این بازه قیمتی برای کارفرما مبلغ پیشنهاد می دهند)
در صورتی که پروژه شما مدارکی دارد یا نیاز به ارائه تصویر یا فایلی برای آن دارید می‌توانید با گزینه "ضمیمه نمودن فایل" یک فایل زیپ شده شامل مدارک پروژه اضافه کنید.

 • نحوه مدیریت پروژه

پس از ایجاد پروژه و تائید آن، پروژه برای پیمانکاران با مهارت مرتبط ارسال خواهد شد.

تا قبل از تایید پروژه می توان پروژه را در بخش "فعالیت‌های من"، سربرگ کارفرما، "پروژه‌های در حال انتظار" مشاهده و اصلاح کرد.

پروژه برای پیمانکارانی که مهارت‌های مورد نیاز برای انجام آن را دارند ارسال می‌گردد تا پیشنهادهای انجام برای آن ارسال کنند. 


 • پیشنهاد انجام پیمانکاران

پیشنهادهتب ارسالی برای پروژه در منوی سمت راست "فعالیت های من" سربرگ "پروژه های در حال انتظار" قابل مشاهده است. هر پیشنهاد شامل توضیح نحوه انجام کار، مبلغ پیشنهادی و مدت زمان انجام پروژه است که می‌توان نسبت به آن با کارفرما گفتگو و در صورت نیاز تا قبل از شروع کار آن را ویرایش کرد.
نکته مهم: لطفا به پیشنهادهای دریافت شده دقت فرمایید چرا که مبلغ و مدت زمان ارسالی از طرف پیمانکار ملاک توافق کار است و پس از انتخاب آن پیشنهاد قابل ویرایش یا اصلاح نمی‌باشد.

 • نحوه ارتقا پروژه

در صورتی که پیشنهادهای ارسال شده برای پروژه مناسب و یا دلخواه شما نبود می‌توانید در بخش "میزکار" پروژه سربرگ "ارتقاءپروژه" نسبت به بهبود نمایش پروژه در لیست پروژه‌ها اقدام فرمایید.

 • تخلف در ارسال پیشنهاد

ارسال موارد تخلف در پیشنهاد شامل شماره تماس، آدرس و یا آی دی شبکه های اجتماعی ممنوع می‌باشد و در صورت دریافت چنین مواردی می‌توانید با ارائه توضیحی مختصر در پنجره "گزارش" به ما دهید تا هیچگونه مسئله‌ای نامطلوب در طول روند کار پیش نیاید. در صورت عدم همکاری ویکی‌آرک هیچگونه مسئولیتی در قبال پروژه نخواهد داشت.


 • انتخاب پیمانکار و پرداخت امن

پس از انتخاب پیمانکار، کارفرما ملزم به پرداخت نصف مبلغ پیشنهادی پیمانکار قبل از شروع کار در سیستم پرداخت امن دو مرحله ای(پرداخت امن چیست؟) خود می باشید که این مبلغ به صورت "امن شده" به منظور ضمانت و اطمینان از انجام درست کار نزد ما مسدود شده و تنها زمانی به حساب پیمانکار منتقل شده که کارفرما با دریافت و اعلام رضایت از پروژه، خود مبلغ امن شده را برای پیمانکار "آزاد" کند. در صورت عدم آزاد کردن مبالغ پروژه، پرداخت های امن پس از دو روز از اتمام پروژه خودکار برای پیمانکار آزاد خواهد شد. 

 • قبول انجام توسط پیمانکار

پیمانکاران توجه نمایند که پس از انتخاب پیشنهاد توسط کارفرما، می بایست با کلیک بر روی پروژه مورد نظر در "لیست پروژه ها" دکمه "قبول انجام کار" را کلیک کرده تا با تایید انجام پروژه، پروژه شروع شود.


 • پرداخت امن دوم

لازم به ذکر است کارفرما در زمان انتخاب پیمانکار، نصف مبلغ پروژه را امن می کند و در زمان دریافت پروژه نیز می بایست نصف دیگر مبلغ پروژه را امن نمایند(پرداخت امن چیست؟) تا امکان دانلود فایل ارسالی پیمانکار را داشته باشد.


 • محاسبه تعرفه سایت

در پرداخت دوم و نهایی کارفرما، نصف دیگر هزینه پروژه همراه با پورسانت ویکی آرک (نصف تعرفه خدمت سایت) از ایشان دریافت می گردد سپس هنگام آزاد کردن مبلغ پروژه توسط کارفرما یا آزاد شدن خودکار مبلغ پروژه پس از دو روز از اتمام کار (صورت عدم وجود اختلاف)، کل مبلغ پروژه با کسر نصف دیگر تعرفه خدمت ویکی آرک به حساب پیمانکار پروژه انتقال می یابد و امکان واریز وجه موجود در حساب کاربری به حساب بانکی کاربران (شماره کارت وارد شده در امور مالی) با درخواست برداشت، در هر لحظه و در هر زمان امکان پذیر می باشد.


 • ارسال فایل پروژه انجام شده برای کارفرما

پیمانکار پس از انجام پروژه، فایل های انجام شده پروژه را در قسمت "فایل های ارسالی پروژه" آپلود می نماید و پس از آن با یکبار رفرش صفحه و با کلیک بر روی دکمه "عملیات" نسبت به تغییر وضعیت پروژه به "انجام شد" اقدام می کند همچنین کاربر کارفرما پس از دانلود فایلهای پروژه در انتهای صفحه میزکار و در صورت رضایت از پروژه انجام شده با کلیک بر روی دکمه "عملیات" گزینه "تائید انجام کار" نسبت به اتمام پروژه اقدام می نماید.


 • نحوه دریافت فایل پروژه انجام شده

پس از ارسال فایل ها توسط پیمانکار و کلیک بر روی گزینه "انجام شد"، کارفرما نیز می بایست برای دانلود فایل های ارسالی توسط پیمانکار نسبت به پرداخت مابقی مبلغ پروژه اقدام نماید و مابقی مبلغ پروژه را امن نموده تا بتواند فایل های ارسالی پیمانکار را دانلود نماید )در صورتی که نصف دیگر مبلغ پروژه "امن" نباشد، امکان دانلود فایل برای کارفرما وجود ندارد) همچنین پس از دانلود با کلیک بر روی دکمه "عملیات" گزینه "تایید انجام کار" را کلیک می نماید. )توجه نمایید فایل های  پروژه پس از سی روز از روی سرور سایت حذف می گردد و امکان بازیابی فایل های آن ممکن نمی باشد(

 • عدم رضایت از کار و نحوه ایجاد اختلاف

در صورتی که پیمانکار و یا کارفرما نسبت به نحوه انجام کار یا مشکلی در پروژه اعتراضی دارند می توانند با کلیک بر روی دکمه "عملیات" گزینه "ایجاد اختلاف" را کلیک نموده و با شرح دلایل اعتراض و مشکل خود، موضوع را به تیم داوران ما ارجاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به احقاق حق، اقدام صورت گیرد.


 • رفع ایجاد اختلاف

تیم داوران ویکی آرک با بررسی دقیق پروژه، گفتگوها و فایل های ارسالی بین دو طرف همچنین مطالبات کارفرما در شرح پروژه و سخنان و توافقات صورت گرفته برای انجام پروژه، اقدام به صدور رای خود نموده و بخش یا کل مبالغ پروژه (در صورتی که از قبل توسط کارفرما آزاد نشده باشد) به حساب کارفرما برگشت داده می شود و یا به حساب پیمانکار پروژه، واریز می گردد و در هر صورت تمامی حقوق کاربران نزد ما محفوظ و قابل جبران می باشد.